Archive - 2016

Aralık 30th

2023 eğitim hedefleri nelerdir?

2023 için belirlenen eğitim hedeflerinin kapsamı genişletildi. Tüm okullarda bu tarihe kadar tam gün eğitime geçilecek. İngilizce sorunu yabancı dil sınıfı uygulamasıyla tamamen çözülecek.

Aralık 28th

Valilerin ilkokul veya ortaokul açma yetkileri var mı?

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Valiliklerin ilkokul ve ortaokul açma kapama yetkilerinin olmadığına ayrıca, okullarda yer alan 'ad'ların muhafaza edilmesi gerektiğine karar verdi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Eğitim İş Sendikasının açtığı davada, ilkokul ve ortaokulların açılması ve kapatılmasında yetkinin kimde olduğuyla ilgili önemli bir karar verdi. Danıştay İDDK, ilkokul ve ortaokul açma ve kapama yetkisinin Valiliklerde değil bakanlıklarda olduğuna karar verdi.

Diğer taraftan Danıştay, okul 'ad'larında yer alan isimlerin kural olarak muhafaza edilmesi gerektiğini sadece kamuoyunda olumsuz algı bırakan isimlerin değiştirilebileceğini belirtti.

Aralık 22nd

İlahiyat fakültelerinde ikinci aşamadan öğrenci alınacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'İlahiyat fakültelerinde ikinci aşamadan öğrenci alınacak'

YÖK Başkanı Saraç, şöyle konuştu:

"Yıllardan beri ilahiyat fakülteleri ile alakalı 'Niye ikinci aşamadan girilmiyor. Bu, niteliği yükseltici bir husustur halbuki' diyerek bize başvurular, raporlar sunuluyordu. Yükseköğretim Kurulu olarak ilahiyat fakültelerinde artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci alınacağını burada açıklamak isterim."

Aralık 21st

Kanuna aykırı eğitim kurumu açma cezası nedir?

Yeni çıkarılan kanun gereği izinsiz eğitim ve öğretim faaliyeti gösteren yerler hem kapatılacak hem de idari para cezası verilecek.

Aralık 20th

Öğrenciler bütçe yönetimini öğrenecek

Öğrencilere finansal okuryazarlığın öğretilmesi amacıyla “Sanat Yoluyla Sosyal ve Finansal Eğitim Projesi“ hayata geçirildi. Proje kapsamında, ilkokul 1. sınıftan ortaokul 8. sınıfa kadar zorunlu dersler arasında yer alan “görsel sanatlar“ın öğretim programı, sanat ile finansal okuryazarlığı içerecek şekilde güncellendi.

Öğrencilerin toplumsal ve ekonomik açıdan güçlü vatandaşlar olarak yetişmelerinde gerekli bilgi ve becerileri deneyime dayalı öğrenmeleri için "Sanat Yoluyla Sosyal ve Finansal Eğitim Projesi", Türk Ekonomi Bankasının finansal, UNICEF´in teknik desteğiyle uygulamaya geçti.

Arapça öğretimini geliştirme sempozyumu yapıldı

Dünya Arapça Günü etkinlikleri çerçevesinde Arapça öğretimine dikkat çekmek amacıyla, Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Akademi Lisan ve İlmî Araştırmalar Derneği işbirliğiyle II. Arapça Öğretimini Geliştirme Sempozyumu yapıldı.

İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan sempozyum, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarları Yusuf Büyük ve Muammer Yıldız, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak ile 33 ilden yüzü aşkın akademisyenin katılımıyla gerçekleşti.

Meslek liselerinde yeni dönem

Okullar, iş adamlarının da içerisinde bulunduğu bir yönetim kuruluyla yönetilecek. Kurul, kapatılacak ya da açılacak bölümler, öğrenci stajları gibi birçok konuda yetkili olacak.

Aralık 19th

Lise notuyla 2 yıllık, LYS ile 4 yıllık bölümlere girilecek

Lise diploma puanlarıyla önlisans programlarına sınavsız geçiş yapılacak. LYS ise yüksek puanla öğrenci alan üniversiteler ile tıp, mühendislik gibi yüksek puanlı bölümlere girişte kullanılacak. Yeni sistemin 2018’de başlatılması planlanıyor.

MİLLİ eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye geçiş için yeni sınav modeli üzerinde çalışıyor. İki kurumun üzerinde çalıştığı sistemde lise diploma notuyla önlisans programlarına geçiş var. Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ise yüksek puanlı üniversiteler ile bölümlere giriş için kullanılacak.

**İşte iki kurumun üzerinde çalıştığı modele göre üniversiteye geçiş sistemi:

Aralık 16th

Sınav güvenliğine ilişkin yeni düzenleme

Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevlerine İlişkin Kanun´a ilişkin yapılacak yeni düzenleme ile başkasının yerine merkezi bir sınava giren ve “joker“ olarak adlandırılan kişiler ile gerçek adaylar, bir yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Yeni kanuni düzenleme, yarın yapılacak ehliyet teori sınavlarından itibaren uygulanmaya başlanacak.

MEB Maarif Müfettişliği Mülakat Kılavuzu yayımlandı

MEB, Maarif Müfettişliği Mülakat Başvuruları ile ilgili kılavuz yayımlandı. 2016-2017 Maarif Müfettişliği başvuruları ne zaman yapılacak? Maarif müfettişi atama kılavuzu ile ilgili detaylar eokulogrenci.com adresimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Teftiş Kurulu Başkanlığı Bakanlık Maarif Müfettişi Mülakat Başvuru Kılavuzu yayımlandı. MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı için ihdas edilmiş olan Bakanlık Maarif Müfettişi kadrolarına atama yapabilmek için yapılacak mülakata ve mülakatta başarılı olanların atama işlemlerine ilişkin usul ve esasları ile ilgili kılavuz açıklandı. Maarif Müfettişi mülakat başvuruları ne zaman yapılacak? MEB tarafından açıklanan Maarif Müfettişi Mülakatı ile ilgili bilgileri siz değerli okuyucularımız için derledik. Peki başvuru nasıl yapılacak, kimler başvuruda bulunabilecek? İşte detaylar.

Aralık 15th

MEB Teftiş ve denetiminde köklü değişiklik

Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevlerine İlişkin Kanun´a ilişkin merkezde 500 yeni maarif müfettişinden oluşacak çekirdek denetim ekibi kuruldu. Yeni ekip, Türkiye genelinde eğitim denetim ve soruşturma işlemlerini yürütecek.

Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK´larda Değişiklik Yapan Kanunu´na göre, bakanlık teşkilatında şube müdürü ve üst kadrolarda çalışanlar, gerekli koşulları taşımaları ve mülakatta başarılı olmaları halinde bakan onayı ile bakanlık maarif müfettişi olarak atanabilecek. Kanunun yürürlüğe girmesiyle MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığına dönüştürüldü. Bu kapsamda bakanlıkça, yerelden denetim ilkesi değiştirilerek, yeni maarif müfettişleri merkezden yetkilendirilecek. Bu yolla yerel düzeyde oluşabilecek risklerin en aza indirilmesi hedefleniyor.

e-sınav sistemi yaygınlaşacak

Ehliyet sınavı gibi açık lise ve açık ortaokul sınavlarının da elektronik ortamda yapılabilmesi için çalışma başlatıldı.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, yaklaşık bir yıl önce pilot illerde Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavını (MTSKS) elektronik ortamda yapmaya başladıklarını hatırlattı. Elektronik sistemin soruların hazırlanmasından basılmasına ve nakliyesinden değerlendirmesine kadar birçok alanda kolaylık sağladığını belirten Çetin, masrafları azaltan sistemin adaylar için de büyük kolaylık sağladığını aktardı. Sistem sayesinde adayların internet ortamında sınav randevusu alabildiğini anlatan Çetin, adayların sınavdan çıkar çıkmaz da girdiği sınavın sonucunu anında alabildiğini söyledi.

Ders saatleri değişecek mi?

Hükümet kararıyla yaz/kış saati uygulamasının kalıcı olarak bitirilmesinin ardından çocukların zifiri karanlıkta yollara düşüp yine karanlıkta okula başlaması velilerin tepkisini çekmeye devam ediyor. Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın"Milli Eğitim Bakanıyla görüştüm. Öğrencilere özel bir uygulamanın müjdesini şimdiden vereyim" açıklamasının ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrildi.

Bakanlık yetkilileri, ders saatlerini belirleme ve değiştirme yetkisinin valiliklerde olduğunu anımsatarak, "Ders saatlerini belirleme yetkisi valiliklerde. 20 Mayıs 2016 tarihli genelgenin dışında valiliklere gönderilecek yeni bir genelge yok" bilgisini verdiler.

PIAAC Türkiye değerleri belli oldu

Daha önce 15 yaş grubundaki öğrencilerin katıldığı PISA sınavının sonuçlarını değerlendiren 'Niçin' kitabının yazarı Prof. Dr. İskender Öksüz, bu kez PIAAC, yani 'Yetişkin Becerilerinin Milletlerarası Değerlendirmesi' testini ve sonuçlarını kaleme aldı.

PROF. DR. İSKENDER ÖKSÜZ

Bundan önce PISA'daki (Milletlerarası Öğrenci Değerlendirme Programı) acıklı halimizi anlatmıştım . O yazının KARAR'da yayınlanmasından birkaç gün sonra PISA 2015 açıklandı ve konu Türkiye gündeminin tepesine oturdu. 2015 sonuçları yazımdaki 2012 sonuçlarından kötüydü. Artık istikrarla hep sondan üçüncüydük. Okuduğunu anlamada 18 puan birden gerilemiştik*.

PISA 15 yaşındaki gençlerimizin sınavı. Ya büyükler? Büyüklerimizin büyüklüğüne hep şahidiz. Onlar daha iyi durumdadır değil mi?

Aralık 14th

Okullarda uyuşturucu madde kullanımı anketi yapılacak

Okullarda uyuşturucu madde kullanımına yönelik istatistiksel verilere ulaşmak amacıyla anket çalışması yapılacak.

Uyuşturucu madde kullanımına yönelik istatistiksel verilere ulaşmak amacıyla anket çalışması yapılacak. Okullarda gerçekleştirilecek taramalarda, uyuşturucu maddeyle tanışan, herhangi bir şekilde kullananların oranı tespit edilecek.

Uyuşturucu Mücadele Kurulu Başkanı olan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Vural Kavuncu, bu çerçevede yapılan çalışmaları AA muhabirine anlattı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığında 8 bakanın yer aldığı Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu üyeliği görevinde de bulunan Kavuncu, hareket yöntemleri ve politikaların bu kurulda belirlendiğini ifade etti.

Son yorumlar