Archive - 2014

Aralık 25th

E-Okul Hakkında Önemli Duyuru!

ME'den E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Hakkında Önemli bir Duyuru yayımlandı.E-Okul Öğrenci Belgesi Hakkında E-Okul raporlarında öğrenci belgesi kaldırılmıştır. Öğrenci belgesi yerine Öğrenim Belgesi (Ek-3) verilecektir. Öğrenim belgesinin altında aktif öğrenciler için "okulun öğrencisi olması" seçeneği seçilmesi gerekmektedir.

E-Okul Giriş Yapmak için Tıklayınız

Aralık 23rd

2018-2019 Özel Okullar Nasıl Öğrenci Alacak?

2018 Lise Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu İndir!

TEOG sisteminin kaldırılmasının ardından, özel eğitim kurumları öğrenci seçimi için çalışma yürütüyor. Okullar çalışmalarını rapor haline getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulacak rapora göre, özel okullar öğrencilerini kendi yaptıkları sınav ile almak istiyor.

TEOG sınavı kaldırıldı. Yeni sistem çalışmaları devam ediyor. Akıllardaki sorulardan biri de 'Yeni sistemde özel okullar nasıl öğrenci alacak?'. Özel okullar, TEOG sisteminin kaldırılmasının ardından bir çalışma başlattı. Bir çok özel okuldan öğrenci seçim sistemi ile ilgili görüş alındı. Alınan tüm görüşler de alternatifli olarak rapor haline getirildi.

Aralık 20th

MEB'den, Özel okul desteğinde 3. Taksit açıklaması

Eğitim ve Öğretim Desteği Haziran Ödemesi Hakkında...

T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğü

Sayı : 93778809-405.01-E.6161318 / 16.06.2015
Konu:Eğidm ve Öğretim Desteği/ HaziranTaksiti Ödeme İşlemleri

VALİLİĞİNE

(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

7 Ağustos 2014 tarih ve 29081 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğde belirtildiği gibi; okul öncesi öğrencileri için 2.500 TL, ilkokul öğrencileri için 3.000 TL, ortaokul öğrencileri için 3.500 TL} ortaöğretim öğrencileri için 3.500 TL ve temel lise öğrencileri için 3.000 TL olarak verilecek eğitim ve öğretim desteğinin 3'üncü taksiti Haziran 2015 tarihinde Ödenecektir.

Aralık 7th

e Okul Ortaokul Seçmeli Dersleri Değişiyor

Eski Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, 19. Milli Eğitim Şurası’na ilişkin değerlendirme yaptı. Erdoğan şunları söyledi;

Şurada alınan kararlar kamuoyuna yansıyanlardan ibaret değil. Bilhassa ortaokullar için çok yararlı kararlar alındı. Mesala ortaokullardaki seçimlik modüller içinde daha önceden birlikte yer alan fen bilimleri ve matematik modülünün ikiye ayrılması tavsiye edildi.Yani temel seçmeli alanlar içinde fen bilimleri ve matematik adında iki yeni alanın yaratılmasına karar verildi. Bu minvalde "fen bilimlerine giriş" ve "sosyal bilimlere giriş" adıyla iki yeni seçmeli dersin konması tavsiye edildi ki; bu bile ortaokulun akademik olarak güçlendirilmesini sağlayacak nitelikte bir adım olmuştur.

Aralık 3rd

MEB Merkezi Sinav İtiraz Modülü Giriş

MEB Merkezi Snav İtiraz Modülü Giriş için Buraya Tıklayınız

Bilgi ve sorunlarınız için : ortaksinav@meb.gov.tr

MEB, TEOG itiraz modülünü erişime açtı.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavlara itirazların internet üzerinden alınabileceği “Sınav İtiraz Modülü”nü faaliyete geçirdi.

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 26-27 Kasım’da yapılan ortak sınavlarla ilgili itirazlar internet üzerinden yapılabilecek.

TEOG Yerleştirmelerinde Özel Okul Kayıt Takvimi Erkene Alınacak

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, lise yerleştirmelerinde yapılacak değişikliklere dair soruyu da yanıtlayan Tekin, sisteme ilişkin yaptıkları araştırmalarda sınav süreciyle ilgili memnuniyetin yüzde 100'e yakın olduğunu söyledi.

Okul derslerinin sınav kapsamında olması, müfredat dışında soru sorulmaması, öğrencilere dinlenme imkanı verilmesi, sınavın rutin okul faaliyeti olarak algılanması, yanlışların doğruyu götürmemesi ve telafi sınavlarının yapılmasının çocuklar için çok olumlu konular olduğunu aktaran Tekin, ancak sınava ilişkin memnuniyeti, yerleştirme sürecinde yaşayamadıklarını vurguladı.

Aralık 1st

Ortaokullarda Seçmeli Derslere Not Verilecek mi?

MEB'e Bağlı Okullarda Okutulan Seçmeli Dersler Not İle Değerlendirilecek.2012 yılında yapılan değişikliklerle 4+4+4 sistemine geçildi.

1997 öncesinde olduğu gibi okullar ilkokul, ortaokul ve liselere dönüştü. İlkokul ve ortaokullar ilköğretim okulları oldu. İlkokullarda ve ortaokullarda ders çizelgeleri değişti ve kademeli bir geçiş öngörüldü. Bu yıl 4 ve 8. Sınıflar eski ders çizelgesine göre 1,2,3 ile 5,6,7. Sınıflar yeni ders çizelgesine göre öğrenim görmektedir. Değişikliklerden çok önemli olanlardan birisi haftalık ders saatlerinin değişmesidir.

Kasım 30th

E-Okul Sistemi Yeni (2018-2019)

2018-2019 Yeni E-Okul Sistemi Giriş için Tıklayınız

MEB E okul sisteminin tasarımını yeniledi ve tarayıcı uyumluluğunda yeni iyileştirmeler yaptı. MEB E okul sisteminin tasarımını yeniledi ve tarayıcı uyumluluğunda yeni iyileştirmeler yaptı.

Kasım 26th

Özel okul teşvik ödemeleri 2018-2019 ne kadar?

2018-2019 yılı özel okul teşvik başvuruları binlerce vatandaş tarafından merakla bekleniyordu. Özel okul teşvik başvuruları başladı. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl özel okullarda okuyan öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteği kapsamında 2018-2019 öğretim yılında, okul öncesi eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere 3 bin 60 lira, ilkokul ve temel liselerde öğrenim gören öğrencilere 3 bin 680 lira, ortaokul ve diğer liselerde öğrenim gören öğrencilere ise 4 bin 280 lira destek ödemesi yapılacak. Peki, Özel okul teşvik başvuruları nasıl yapılacak?

2018-2019 Öğretim Yılı Eğitim ve Öğretim Desteği Başvuru ve Yerleştirme e-Kılavuzu İndir

Kasım 19th

e Okul Okul Öncesi Veri Girişleri

e Okul Okul Öncesi Veri Girişi Yapmak için Buraya Tıklayınız

MEB'den okul öncesi e-okul uyarısı yapıldı.İşte yapılan açıkalmanın detayları;

Kasım 18th

2016-2017 MEB TEOG Sınavı Kılavuzu

2016-2017 Öğretim Yılı TEOG Ortak Sınavlar e- Kılavuzu İndir!

Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 yılı için geçerli olan ortak sınav kılavuzunu yayınladı. Yayınladığı kılavuzda sınavlara dikkat çeken MEB giriş şartları ve başvuru işlemleri hakkında da bilgiler verdi.

2016-2017 Öğretim Yılı Ortak Sınavlar e-Kılavuzu MEB'in resmi sitesi üzerinden yayınlandı.

E-OKUL ÜZERİNDEN YENİ BAŞVURU YAPILMAYACAK

Kasım 17th

MEB Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi (YÖBİS) Girişi

MEB YÖBİS Giriş için Buraya Tıklayınız

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'de geçici koruma altında bulunan eğitim çağındaki Suriyeli çocukların okullara elektronik sistem üzerinden kayıt olmasını sağlayan "Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi"ni kurdu.

MEB Ana Sayfa Girişi için Tıklayınız

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hayata geçirilen Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi'ni (YÖBİS) sayesinde Suriyeli öğrencilerin okula devam durumları, sınav başarıları, artık e-okul sistemine benzer bir şekilde takip edilebilecek.

Kasım 15th

Yabancı Özel Okullar Nasıl Öğrenci Alacak 2018-2019?

Milli Eğitim Bakanlığı, ikinci kez uygulanan TEOG kapsamında yerleştirme sistemine yeni düzenlemeler getirdi. Bakanlık, liselere yerleştirme sistemiyle ilgili yapmayı planladığı değişiklikleri taslak olarak ‘2018 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu’nda toplayıp internet sitesi üzerinden paydaşların görüş ve önerilerine açtı.

Taslak kılavuza göre en önemli değişiklik, özel okullar ile devlet liselerine kayıt ve yerleştirme sisteminde yapıldı. Geçen yıl öğrenciler hem kolejlere ön kayıt yaptırıp, hem de devlet lisesi için tercih yapma hakkına sahipken, bu yıl farklı sistem uygulanacak. Özel okula kesin kayıt yaptıranlar devlet okulu için tercih yapamayacak.

Devlet mi, özel mi?

MEB EBA'dan Cepte Ders Dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından fatih projesi kapsamında yeni bir çalışma başlatılıyor. Bu çalışmaya göre artık cepte ders dönemi başlayacak.

Farklı içeriklerle hazırlanan ders videolarına cep telefonlarından, tabletlerden ya da tüm bilgisayarlardan ulaşılabilecek. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8. sınıf öğrencilerinin gireceği merkezi ortak sınavların birinci dönemde 26-27 Kasım'da gerçekleştirileceğini anımsattı.

Kasım 12th

Okul Başarısını Nasıl Artırabiliriz?

Aileler ve öğrenciler yeni eğitim döneminde gelecek için rekabette ön sıralara geçme yarışını sürdürüyor. Bu yazımda velilerin okul başarısını artırmak için neler yapabileceğini özetleyeceğim.

Son yorumlar