Archive - 2015

Aralık 31st

Mucit Abla'dan Küçük Mucitler Gösterisi

Çocuklara bilimi sevdirmek amacıyla "Küçük Mucitler Gösterisi" yapan Elçin Yalçıneli, 7 yılda 73 ilde etkinlik düzenledi.

Yalçıneli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fizik öğretmeni eşinin ilkokul çağındaki çocuklara bilimi sevdirmek ve evdeki eşyalarla da çeşitli icatlar yapılabileceğini göstermek için hazırladığı gösteriyi 2008'den itibaren kendisinin sürdürdüğünü söyledi.

Yaklaşık 7 yıldır çocuklara bilimi sevdirmek için Türkiye'yi dolaştığını anlatan Yalçıneli, şöyle devam etti:

"Bu işe eşim sayesinde başladım. Kendisi, fizik öğretmeni. Anaokulu ve ilkokullardaki çocuklara bilimi sevdirmek için çeşitli gösteriler sunuyordu. Ben de kendisine yardım ediyordum. Sonra bu projenin Türkiye geneline yayılmasını istedim ve eşimden 6 ay boyunca eğitim aldım. Ardından okullarda gösteriler yapmaya başladım."

Aralık 29th

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ne zaman başlar?

Psikolog Canan Berber, dikkat eksikliğinin ve piperaktivite bozukluğunun çoğunlukla okul çağında tespit edilebildiğini belirterek, velileri bu konuda uyardı.

Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Psikolog Canan Berber, dikkat eksikliğinin ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) üç temel özelliğinin olduğunu belirterek, "Dikkati toplamakta güçlük, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtilerinin görüldüğü sendromdur. 6 yaş altında tanı koymak zordur. Okul çağında daha sık tanı konulur. 6-14 yaşında tanı alma yüksektir" dedi.

Sömestr tatilinde öğrencilere ödev verilecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldığı televizyon programında öğrencileri sevindirecek açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gündeme dair soruları yanıtladığı programda öğrencilerle ilgili de “Sömestir tatilinde çocuklara ödev verilmemesi için öğretmenleri uyaracağız” dedi.

Öğrencilerin ders yılı içinde fazla yük bindirildiğini söyleyen Avcı, ödev yükünün fazla olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili Nabi Avcı, “Sömestir tatilinde çocuklara ödev verilmemesi için öğretmenleri uyaracağız. Aslında sadece sömestir tatilinde değil, eğitim yılında da ödev yükü fazla. Bununla ilgili talim terbiye komisyonlarımızda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Daha da hafifleteceğiz. Ama asıl radikal değişiklikleri önümüzdeki dönemlerde peyderpey yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Aralık 28th

2017 yılı resmi tatil günleri MEB

2017 YILI RESMİ TATİL GÜNLERİ

TATİL GÜNÜNÜN İSMİ - SÜRE - AY - GÜN

YILBAŞI 1 GÜN 1 OCAK PAZAR

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 1 GÜN 23 NİSAN PAZAR

EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ 1 GÜN 1 MAYIS PAZARTESİ

ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI 1 GÜN 19 MAYIS CUMA

RAMAZAN BAYRAMI ARİFESİ 1/2 GÜN 24 HAZİRAN CUMARTESİ

RAMAZAN BAYRAMI 1. GÜN 25 HAZİRAN PAZAR

RAMAZAN BAYRAMI 2. GÜN 26 HAZİRAN PAZARTESİ

RAMAZAN BAYRAMI 3. GÜN 27 HAZİRAN SALI

ZAFER BAYRAMI 1 GÜN 30 AĞUSTOS ÇARŞAMBA

KURBAN BAYRAMI ARİFESİ 1/2 GÜN 31 AĞUSTOS PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI 1. GÜN 1 EYLÜL CUMA

KURBAN BAYRAMI 2. GÜN 2 EYLÜL CUMARTESİ

KURBAN BAYRAMI 3. GÜN 3 EYLÜL PAZAR

KURBAN BAYRAMI 4. GÜN 4 EYLÜL PAZARTESİ

CUMHURİYET BAYRAMI 1,5 GÜN 28 EKİM
29 EKİM CUMARTESİ PAZAR

Aralık 27th

Yılbaşı tatili kaç gün?

Gelecek hafta 2017 yılına giriliyor. Peki yılbaşı tatili kaç gün?

2017 yılında yılbaşı tatili yani yeni yıla girilmesiyle resmi olarak 1 gün tatil ilan edilir. Bu sene 1 Ocak 2017 tarihi Pazar gününe denk gelmektedir. Pazar gününe denk geldiği için yılbaşı tatilinden milyonlarca memur yararlanamayacaktır. Meb personeli, öğretmenler, memurlar yılbaşı tatilinden yararlanamayacaktır.

1 Ocak 2017 Yılbaşı tatili 1 gündür. 1 Ocak 2017 Pazar gününe denk geldiği için birçok çalışan bu tatilden faydalanamayacaktır.

HAFTA SONU SINAVLAR VAR

Yeni yılla birlikte hafta sonu Açıköğretim sınavları var. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar günü öğrencileri yeni yılla birlikte zorlu iki gün

Aralık 26th

MEB E-Okul VBS İOS Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Ülkemizdeki örgün eğitimde öğrenim gören tüm öğrenci ve velilerinin kullandıları Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) resmi mobil uygulaması MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yayınlandı. MEB E-OKUL VBS adıyla kullanıma sunulan uygulama iOS işletim sistemli telefon ve tabletlerde kullanılabiliyor. MEB E-OKUL VBS iOS nasıl indirilir? MEB E-OKUL VBS iOS nasıl kullanılır?

MEB E-OKUL VBS iOS Uygulaması İndirmek için Tıklayınız

MEB E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Aralık 25th

Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama Dersleri Nasıl İşlenecek?

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 30/11/2015 tarih ve 12274946 sayılı yazıları ile "Rehberlik ve Kariyer Planlama" ile "Sosyal Etkinlik" dersleri hakkında görüş bildirmiştir.

MEB görüş yazısına göre;

"Rehberlik ve Kariyer Planlama" Dersi Sınıf/Şube Rehber Öğretmeni Tarafından Okutulacak

MEB görüş yazısında, "Şube rehber öğretmenlerince haftada 1 saat olarak okutulan "Rehberlik ve Kariyer Planlama" dersinin," ibaresi ile konuya giriş yapmasında hareketle bu dersin sınıf/şube rehber öğretmenlerince okutulması gerektiği kanaatine varılmaktadır. (Görüş 1. sayfa ilk paragraf)

"Sosyal Etkinlik/Rehberlik ve Kariyer Planlama" Dersleri Haftada Bir Dönüşümlü Olarak Okutulacak

Bilim ve sanat merkezlerinin çalışma takvimi değişti mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 16.12.2015 tarih ve 12984668 sayılı yazıları "Bilim ve sanat merkezlerine devam eden öğrencilerin; örgün eğitimleri dışındaki zamanları, merkeze ulaşımları, kayıtlı oldukları okullardaki ders yükü ve merkezin fiziki durumu da göz önünde bulundurularak bilim ve sanat merkezleri yönetici ve öğretmenlerinin çalışma saatlerinin, hafta içi mesai saatleri dışında ve hafta sonları da zorunlu olmak üzere, valiliklerce düzenlenmesi uygun görülmüştür." ifadeleri yer almaktadır.

Okul öncesinde lego'lu eğitim modeli başlıyor

Çocukların ellerinden düşürmediği LEGO oyuncaklar, İzmir'deki Çakabey Okulları'nda LEGO Education (LEGO eğitim ) ürünleri ile eğitim aracı olarak kullanılmaya başlandı. Kurumun Bilim ve Yaratıcı Programlar Koordinatörü Oğuzhan Köse, "LEGO eğitim setleri sayesinde öğrencilerimizin kendilerini ifade etme yeteneklerinde, sayısal ve sözel zekalarında ciddi gelişmeler kaydedildi

Aralık 24th

Okuma kültürü z kütüphanelerle gelişecek?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bütün okullarda zenginleştirilmiş kütüphanelerle, gençlerin okuma zevkini, kültürünü daha da geliştireceklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, mezun olduğu Eskişehir Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan Z-Kütüphane'nin açılışında yaptığı konuşmada, öğrencilik döneminde okulun bu kısmının bodrum olduğunu ve hiçbir işe yaramadığını belirtti.

Yapılan tadilatla buranın çok güzel bir kütüphane haline getirildiğini anlatan Bakan Avcı, "Bunun için Destek Hizmetleri Genel Müdürü Bahattin Gök'e çok teşekkür ediyorum. İnşallah kütüphanelerimizi daha da yaygınlaştıracağız. Bütün okullarımızda bu şekilde zenginleştirilmiş kütüphanelerle, gençlerimizin okuma zevkini, kültürünü daha da geliştireceğiz" diye konuştu.

Özel eğitim programlarına yönelik çalışma var mı?

"Çocuklarımızın değişik alanlardaki özel yeteneklerini olabildiğince erken yaşta belirlemeye ve dolayısıyla onlara o özel yetenekleri doğrultusunda özel eğitim programları geliştirmeye yönelik çalışmalarımız artarak devam edecek".

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Çocuklarımızın değişik alanlardaki özel yeteneklerini olabildiğince erken yaşta belirlemeye ve dolayısıyla onlara o özel yetenekleri doğrultusunda özel eğitim programları geliştirmeye yönelik çalışmalarımız artarak devam edecek" dedi.

Bakan Avcı, Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan "Türkiye'nin İlk Yerli Zeka Ölçeği Projesi" protokol töreninde yaptığı konuşmada, protokolün hayırlı olmasını diledi.

MEB Döner Sermaye İşletmeleri Bulunan Okul Listesi Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı döner sermaye işletmeleri genel listesi

Döner Sermaye İşletmeleri bulunan okul listesi için TIKLAYINIZ

*** MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ana Sayfasına Ulaşmak için Buraya Tıklayınız

Çocuklara sosyal medya yasaklanıyor mu?

Ramazanoğlu, belli bir yaşın altındaki çocuklara Youtube, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kullanımının yasaklanacağını açıkladı. Bakan, 'Böyle bir çalışma yapıyoruz' dedi.

Okullarda el yazısı tamam mı devam mı?

Milli Eğitim Bakanı Avcı, TRT Haber'de canlı yayımlanan Haber Odası Programı'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamalarından öne çıkan bir diğer başlık da eğik el yazısı oldu. İşte Bakanın açıklaması

"O konuda köpürtülen bir lobi var, ama el yazısı çocuklarımız için, tamam çocuklarımız zorlanıyorlar, öğretmenlerimiz bu konuda biraz sıkıntı çekiyorlar falan, ama eğitim aynı zamanda, aynı zamanda bazı yerlerde bazı konularda gösterilen cehtle münasiptir. Bunu şimdi eski tabirler olduğu için açıklayayım, yani ne kadar zor öğrenirseniz bazı şeyleri...

O kadar kıymetli olur, o kadar kalıcı olur.

Son yorumlar